Papa Franjo snažno protiv izjednačavanja istospolne zajednice s brakom – objavljeno njegovo pismo

Papa Franjo prije tri godine u pismu nadbiskupu Buenos Airesa u vezi zakonskog izjednačavanje istospolne zajednice s brakom, između ostaloga kaže slijedeće:
"...no ipak nedvojbeno držimo da se ne može smatrati jednakim ono što je različito, te da je u društvenom suživotu nužno prihvaćati razlike.

Ne radi se ovdje o pukoj terminologiji koja ne bi imala nikakve veze s privatnim odnosima među ljudima, nego je naprotiv riječ o stvarima koje se tiču same čovjekove antropološke naravi.  Sama bit ljudskog bića teži zajednici koju sačinjavaju muškarac i žena i u kojoj oboje idu prema uzajamnom ostvarenju, prema pažnji i skrbi, i prema prirodnom putu koji vodi prokreaciji – rađanju. To braku daje njegovu visoku društvenu važnost i njegov javni karakter. Brak prethodi državi, on je temelj obitelji i društvena stanica koja prethodi bilo kojemu zakonodavstvu, a prethodi čak i samoj Crkvi. Iz svega ovoga proizlazi da bi prihvaćanje zakona o kojemu je riječ [izjednačavanje braka muškarca i žene s istospolnom zajednicom], značilo istinski i krupni antropološki nazadak.

Ne!, brak jednog muškarca i jedne žene nije ista stvar što i zajednica dvije osobe istoga spola. Dobro razlikovati, ne znači diskriminirati, nego upravo suprotno – znači poštivati. Razdvojiti dvije stvarnosti da bi ih se moglo vrednovati na pravi način, ne znači diskriminirati. U doba kada se silno naglašava vrijednost kulturnih i društvenih različitosti, zaista je kontradiktorno minimalizirati neke temeljne ljudske različitosti. Otac i majka nisu jedno te isto. Ne možemo poučavati buduće naraštaje da je pripremati projekt obitelji koji podrazumijeva obvezu stabilne veze između jednog muškarca i jedne žene, potpuno jednako životu s osobom istog spola. Dobro pazimo da nam se ne dogodi da, nastojeći progurati naprijed prava koja odrasli zahtijevaju, ne ostavimo po strani prioritetno pravo djece da računaju na model majke i oca, da imaju tatu i mamu – jer djeca moraju biti ispred svih.

- cjelovito pismo pape Franje, tadašnjeg kardinala Jorge Maria Bergoglia možete preuzeti ovdje
(peuzeto s www.bitno.net)