Sadržaj ove nove kategorije pod nazivom Kutak za mlade biti će poveznice u obliku linka s člancima na drugim web stranicama, materijali u PDF obliku preuzeti s drugih web stranica, intervjui sa svećenicima koji rade s mladima, prezentacije s temama za mlade i slično kao npr. prijateljstvo, ljubav, zaljubljenost, komunikacija, brak, djeca, ....
Ako i sami imate materijale koji bi nam dobro došli slobodno ih pošaljete na mail info@zupa-fis.hr Rado ćemo ih objaviti i tako podijeliti s drugima! Hvala!

Kriteriji zdrave (zrele) osobnosti

PRAVILA ZA ZRELU OSOBNOST

1.    Zreo čovjek ima svoj JA: misli svojom glavom; odlučuje svojom voljom. Uspješno se brani od iracionalnih i negativnih utjecaja svoje naravi i okoline.

2.    Ima prijatelje: sposoban je voljeti ljude, živjeti za njih i s njima. Ima osoba u čiji život ulazi s prijateljskom ljubavlju i kojima dozvoljava da uđu u njegov život s istom ljubavlju.

3.    Uravnotežen je na području osjećajnosti: ne podliježe eksploziji srdžbe, sljepilu euforije, ropstvu strasti. Ne guši svoje teške osjećaje u alkoholu, drogama, sanjarenju, psovkama. Nije sputan uskogrudnim brigama, zarobljen u svoj, sebični svijet. Teške osjećaje svladava smireno, bez ispada, bez dramatiziranja; ne pribjegava praznovjerju. Prihvaća sebe; podnosi osjećaj frustriranosti; na neprijateljstva i neprihvaćanja ne uzvraća agresivnošću ili neprijateljstvom.

4.    Ima jasan životni cilj. Svoje mislim riječi i djela usmjeruje prema njemu. Sve vrijeme stavlja u službu cilja. Stalno je koncentriran na cilj i ne zarobljava se ni uspjesima, ni neuspjesima, ni poslom, ni odviše sitničavim pravilima života.

5.    Realistički gleda na život i spreman je na zalaganje. Objektivno sudi o stvarima, događajima i osobama; sposoban je rješavati probleme praktičnog života i društvenih odnosa; ustrajan je u ostvarivanju planova. Ocjenjuje realno okolnosti, uspijeva u svom naumu i to ga potiče da se još više zalaže.

6.    Objektivno gleda na sebe i spreman je na humor. Ne živi u iluzijama; ne laže sebi; ne uzdiže se i ne ponižava se. Objektivno ocjenjuje sposobnosti i ograničenosti, mjesto u društvu i rad. Na manjkavosti reagira blagim humorom prihvaćajući stvarnost kakva jest.

7.    Stalno proširuje svoj životni nazor, obogaćuje iskustvo. Spreman je na razgovor, stalnu korekturu, mijenja sudove jakim dokazima koje prihvaća od pametnijih, učenijih, zrelijih i boljih ljudi.

8.    Preuzima na sebe odgovornost za svoje čine i za čine onih koji su radili po njegovoj naredbi, volji, pod njegovim utjecajem; po njegovu primjeru. Ne umanjuje, niti uvećava odgovornost za svoje čine.

9.    U teškoćama se oslanja maksimalno na sebe. Ne opterećuje druge. Teškoće podnosi strpljivo, nije impulzivan, ne oklijeva, nije tjeskoban. No spremno prihvaća pomoć kada mu je potrebna.

10.    Pronalazi ravnotežu između otvorenosti i zatvorenosti; ne gubi se u društvu i ne bježi u izolaciju. Ima vremena za sebe, ne isključujući druge. Drugima prilazi kao individuum, a u individualnosti je svjestan drugih. Individualnošću obogaćuje druge, a oni njega obogaćuju svojom raznolikošću.

11.    Prihvaća druge sa svim kvalitetama i slabostima, s njihovom širinom i skučenošću; prihvaća ih kao drukčije. Zna da je prihvaćanje drugoga temelj dijaloga i prilagođavanja, a neprihvaćanje drugoga izvor neuroze, agresivnosti, bojažljivosti, egoističkih reakcija kao i lažnog ponašanja. U odgoju prevelika sistematičnost i uniformiranost mogu ugušiti osobnost.

12.    Prihvaća kritiku i sugestiju, pa i onu koja nije dobronamjerna, misleći na ono što se govori, a ne tko govori; znajući da će mu neprijatelj reći ono što mu se prijatelj ne usudi reći.

13.    Usmjeruje sve težnje i aktivnosti da ostvari životni poziv. Životnim nazorom na svijet osmišljava svaku misao, riječ i djelovanje. Cjelovito gleda na život. Vjerom (ukoliko ne traži vlastitu sigurnost, interes i sentimentalno zadovoljstvo) formira ljestvicu vrednota podvrgavajući niže višima.

14.    Hrabro se suočava s tragičnim i nepredviđenim situacijama koje dovode u pitanje životno opredjeljenje, zvanje ili samu egzistenciju (smrt drage osobe, neuspjeh u poslovima, politički neuspjeh, nepravda, gubitak dobrog glasa, bolest koja ga diskvalificira, neostvarenje pravedne težnje…). U takvim situacijama dolazi do izražaja čovjekova vitalnost, energija, hrabrost, pozitivni, konstruktivni i snalažljivi duh. Ako možeš gledati kako se ruši tvoje životno djelo, ostati miran, i nakon toga ići naprijed – ti si zreo čovjek.

Intervju Ivan Mandurić - govori o mladima

- ovdje možete preuzeti intervju sa Isusovcem Ivanom Mandurićem - preuzeto s www.bitno.net