Sedam svetih sakramenata - sedam djelatnosti Krista i Crkve

TAJNA I OTAJSTVO

Riječ “sakrament” latinskog je podrijetla, a znači približno isto što i grčka riječ “misterij”: “sveta tajna” ili “otajstvo”. Kršćanima katolicima česta je i važna.

''Tajnovite'' su stvarnosti ono što je doista prisutno među ljudima, a istovremeno smo svjesni da nešto od toga nikada nećemo do dna ni razotkriti ni izreći, npr. dobrotu ili zloću srca, mržnju, ljubav, prijateljstvo i slično. To su “otajstvene” stvarnosti: živo prisutne a neizrecive.

Ljudi žele svoju ljubav darovati voljenima, žele je učiniti prepoznatljivom i prisutnom i to čine pute svojih “tajni”, određenih znakova. Poklonjen cvijet ili osmijeh nije ljubav ali je izriče i ona se u tom izricanju događa i otkriva.

SAKRAMENTI - ZNAKOVI BOŽJE PRISUTNOSTI

Boga nitko nikada nije vidio. Nedohvatljiv je čovjeku i neizreciv. Ali On komunicira s čovjekom, iznosi mu svoje ''tajne'' preko znakova kojima ih izriče.

Isus je za sebe govorio da je pastir, izvor, svjetlo svijeta, put, istina i život, kruh života...
Isus Krist je ''otajstvo,  sakrament,  živi znak'' prisutnoga Boga Spasitelja među ljudima!

Isusovi suvremenici tu su prisutnost prepoznali u njegovim djelima, riječima i životu. “Bog je u Isusu Kristu sa sobom pomirio svijet” (2 Kor 5.19).“Uvjeren sam, doista: ni smrt ni život, ni anđeli ni vlasti, ni sadašnjost ni budućnost, ni sile, ni dubina ni visina, ni ikoji drugi stvor neće nas moći rastaviti od ljubavi Božje u Kristu Isusu Gospodinu našemu.” (Rim 8 .38- 39) . Ta je vjera okupila i okuplja stoljećima oko Krista Uskrsloga golemo mnoštvo ljudi, zajednicu koju zovemo Crkva.
CRKVA JE USRED SVIJETA ŽIVI ''ZNAK, OTAJSTVO, SAKRAMENT'' SUSRETA LJUDI S USKRSLIM KRISTOM.

Taj susret kršćani-vjernici doživljavaju i ostvaruju osobito u nekim važnim trenucima svog života kada se okupljaju da zajednički slave obredne čine koji im vidljivo označuju što im uskrsli Krist snagom svoga Duha doista dariva za njihovo spasenje. Ti se obredni čini - sastavljeni od znakova, gesta i riječi - nazivaju sakramenti Crkve. Oni su vjernicima događaji spasenja koji mijenjaju njihov život.

Sakramenti Crkve jesu:
-znakovi po kojima, preko osobe Isusa Krista, Bog objavljuje Spasitelja

-izrazi vjere okupljene zajednice - Crkve; vjere u Boga milosnoga Spasitelja znakovita događanja kojima se ljudi ''osvećuju i stupaju medu otkupljene'', među prijatelje Božje koji su pozvani na međusobnu ljubav i zajednički, vječni život s Bogom

-navještaj Kraljevstva Božjega, punine međusobnog darivanja i života s Bogom koju nam je Isus navijestio

SEDAM SAKRAMENATA CRKVE

Kroz sedam svetih sakramenata Krist dolazi čovjeku i osobno mu se daje, u spasonosnom susretu koji odgovara svakoj prilici čovjekova života.

Sedam svetih sakramenata :

1. Krštenje (krst)
2. Potvrda (krizma)
3. Euharistija (misa, pričest)
4. Pomirenje (pokora, ispovijed)
5. Bolesničko pomazanje
6. Sveti red
7. Ženidba

POJEDINAČNO O SAKRAMENTIMA POGLEDAJTE U PODKATEGORIJI "O SAKRAMENTIMA".